Miód: Dodajesz go do herbaty lub smarujesz nim kromkę chleba, ale czym tak naprawdę jest miód ?

Ten złotawy wyprodukowany przez pracowite pszczoły płyn wytwarzany jest przy użyciu nektaru roślin kwiatowych i jest przechowywany przez pszczoły na trudne czasy. Ale jak pszczoły robią miód ?

Nektar - słodka ciecz - jest wydobywana przez pszczoły z kwiatów a potem jest przechowywana w pszczelim żołądku. To tam nektar miesza się z enzymami, które przekształcają skład chemiczny i pH, dzięki czemu jest on bardziej przystosowany do długotrwałego przechowywania. Kiedy pszczoły wracają do uli, nektar przekazywany jest innym pszczołom. Ten proces powtarza się, aż częściowo strawiony nektar zostaje ostatecznie osadzony w plastrze podobnym do plastra miodu. Tak osadzony nektar jest nadal lepką cieczą - niczym nie przypominającą gęsty miód, do którego przywykliśmy przy stole śniadaniowym. Aby odcedzić zawartość wody pszczoły muzą ciężko pracować wachlująć w celu przyspieszenia procesu odparowywania. Kiedy większość wody odparowuje z plastra miodu, pszczoła plombuje grzebień wydzielaniem płynu z brzucha, które ostatecznie twardnieje w wosk pszczeli. Z dala od powietrza i wody, miód może być przechowywany na czas nieokreślony, zapewniając pszczoły doskonałym źródłem żywności w chłodnych miesiącach zimowych. Ale nie tylko pszczoły mają ochotę na słodki nektar. Ludzie, niedźwiedzie, borsuki i inne zwierzęta od dawna niszczą zimowe zasoby swoich skrzydlatych przyjaciół, by zbierać miodu. W istocie, do momentu kiedy to cukier stał się szeroko dostępny w XVI wieku, miód był głównym słodzikiem świata, a starożytna Grecja i Sycylia należą do najbardziej znanych historycznych ośrodków produkcji miodu.

Kolor, smak, aromat i tekstura miodu różni się znacznie w zależności od rodzaju kwiatu. Miód koniczyny, na przykład różni się znacznie od miodu zebranego od pszczół, które udają się w pole lawendy.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl